Koguci Alfabet ? Diplomat Cocktail

01
Mar
2016

To już czwarta część Koguciego Abecadła – czas na dostojną literę ?D?!
Wszystko wskazywało na to, że tematem przewodnim tego odcinka będzie nieco sprzeczne z panującą aurą Daiquiri, odpuszczamy jednak tą słoneczną kompozycję i tym razem odwołujemy do prostoty w innym wydaniu…

W pierwszym odcinku serii polecałem Adonis. Lekki, winny, wspaniały kompan dnia i nocy. Podążając raz obranym tropem i żywiąc nadzieję, że koktajl to pojęcie kojarzone nie tylko z nocnym wypadem na miasto, pragnę zaprezentować Diplomat’a. Jego prostą recepturą można swobodnie delektować się w porze popołudniowego aperitivo, tworząc cudowny wstęp do wieczornego dania głównego.

12565371_1676773345914852_1974497380650199243_n

W pierwotnej formule spotykamy się z kombinacją trzech składników, zaś dwa spośród nich stanowią silną reprezentację szerokiej rodziny win aromatyzowanych.

Wermuty stanowią cenną wartość dla rozwoju sztuki koktajlu. Spotykacie się z nimi przy okazji studiów nad klasykami w swoich ulubionych barach – współcześni barmani równie chętnie sięgają po nie, dużym szacunkiem obdarzając składnik będący nieodzownym elementem naszego rzemiosła.

Nazwa trunku pochodzi od niemieckiego słowa ?Wermut? oznaczającego piołun ( Artemisia Absinthium)

W istocie to wino [najpopularniejsze szczepy winogron wykorzystywane do produkcji bazowego, lekkiego wina: Francja ? Clairette i Piquepoul; Włochy – Cataratto i Trebbiano] wzmacniane najczęściej neutralnym, gronowym alkoholem i aromatyzowane selekcją korzeni, kor, kwiatów, ziół, przypraw. Spotykamy się z wermutami o różnym stopniu wytrawności, określanym poprzez poziom cukru, który się w nich znajduje.

Samo rozkoszowanie się wermutem na lodzie (bądź w czystej postaci) stanowi nie lada przyjemność – trunek oferuje mnóstwo doznań, w których aromaty przypraw przebijają się przez goryczkowe nuty i spotykają z kwiatowymi akcentami. Jest to napitek zdecydowanie zasługujący na kontemplację.
Zazwyczaj każdy bar dysponuje własną selekcją win aromatyzowanych. Nie omieszkajcie więc zapytać dżentelmena (bądź damę) serwującego Wam kolejne Negroni, czy może zaproponować ciekawą alternatywę dla najpopularniejszych wermutów? Daj się ponieść emocjom, zaryzykuj!

Zwróćcie jednocześnie uwagę, czy otwarta butelka wermutu w danym lokalu, stoi zakurzona na półce. Mowa tu o winie, które potrzebuje odpowiedniej temperatury dla długiej żywotności.
Aby odnaleźć swojego faworyta ,wybierzcie produkt którego jakości jesteście pewni.

Diplomat Cocktail stanowi odę do wyżej opisanego trunku. Jak wcześniej nadmieniłem, łączy o n w sobie dwa rodzaje wermutów. Jeden z nich, to francuski wermut wytrawny, drugi natomiast jest słodki i pochodzi z Włoch. Stosunek składników to 2:1 na rzecz tego pierwszego. Odpowiednio zbalansowana formuła prowadzi nas do ostatniego elementu dopełniającego dzieła – likieru z marasek. Kwaśno-gorzkie wiśnie dalmatyńskie są bazą tego wyrafinowanego likieru, który w bukiecie oferuje nam migdały skąpane w kwiatach. To kolejny ważny składnik dla barmanów obecny w wielu wybitnych, wiekowych kompozycjach. Produkt ten można zdobyć w butikowych sklepach z alkoholem, dobrych barach bądź też zamawiając drogą internetową.

12644794_1676774782581375_1237342134323803161_n

Pierwotne receptury nawołują do wstrząsania koktajlu, w Kicie mieszamy go jednak bezpośrednio w szkle na bryle lodowej. Ta droga bardziej nam smakuje i uważamy, że za pomocą tej metody jesteśmy w stanie wychwycić więcej niuansów. Inspirując się współczesnymi przepisami, wzbogacamy Diplomat o podbijającą goryczkowe nuty, pomarańczową przyprawę korzenno ? ziołową. Całość wieńczymy olejkami pomarańczowymi. Zachęcamy do eksperymentowania z tym aromatem i polecamy olejki ze skórek krwawej pomarańczy, mandarynki bądź innego ulubionego cytrusa. Pół plasterka bądź ćwiartka wybranego owocu również świetnie się odnajduje w tej sytuacji, orzeźwiając nieco kompozycje.

Wspaniały aperitif, niskoalkoholowy koktajl, świetnie odnajdujący się podczas wiosennych spotkań, chwil relaksu w rozwijającym swą moc słońcu. Wszyscy budują formę na najbliższy sezon, my budujemy skarbiec rozrywki gwarantujący niezwyczajne chwile!

12345473_1660948947497292_6713583383537761625_n

40 ml francuski wytrawny wermut
20 ml włoski słodki wermut
5 ml Maraschino
dash Orange bitters
www adamm profilowe kopia