MORE THAN COCKTAILS

12
Lis
2015
1559471_1603737129885141_8919489832740947409_o

More than cocktails? To nasze – czyli Kogutów, nieoficjalne (od teraz chyba jednak już oficjalne ? przyp. red.) motto. Co ono tak właściwie oznacza?

Co wąchają amerykańscy naukowcy?

Według badaczy za końcowe odbieranie smaku w 80% odpowiada zapach.
Znacie pewnie doświadczenie, w którym ktoś smakuje owoc, warzywo czy cokolwiek innego nadającego się do zjedzenia, po czym powtarza czynność, zatykając tym razem nos. Efekt jest prosty do przewidzenia ? eksperymentator za drugim razem ma problem z poprawnym rozpoznaniem smaku potrawy.
Czy to oznacza, że smell is more? 😉

Nauka zawsze ma rację?!

Według mnie, polskiego absolutnie nie-naukowca, zarówno smak jak i zapach tak naprawdę mają o wiele mniejsze znaczenie, niż przytoczone wcześniej badania wskazują.
Śmiała teza, co? Zanim naukowcy mnie ukrzyżują (o ile któryś nagle oderwał się od skomplikowanych obliczeń, żeby czytać te głupoty ) przejdę do wyjaśnień.

Przypomnijcie sobie smak pysznego rosołu od babci? Jedliście kiedykolwiek lepszy? Nie? Tak właśnie myślałem! Czy to oznacza, że sam szef Amaro winien zatrudnić nasze babcie, aby sprawniej zdobywać kolejne gwiazdki? Czy sądzicie, że najlepsze nawet craftowe piwo zawierające najprzedniejszy gatunek chmielu, lecz pite w samotności, będzie smakowało równie dobrze lub lepiej niż najtańsze dyskontowe piwo spożywane wraz z doborowym towarzystwem?

Memory?

No właśnie. Gdybyśmy pozbawili się wszelkich bodźców z otoczenia i wprowadzili rygor laboratoryjnego badania, dane procentowe dostarczone przez naukowców na pewno byłyby prawdziwe. Ale jak często zdarza Wam się jeść obiad w próżni?
Dlatego też mym skromnym zdaniem większość ?smaku? tworzy otaczająca nas aura i miłe wspomnienia. Stąd właśnie bierze się miłość do babcinego rosołu, a piwo wypite z najlepszym przyjacielem zawsze będzie smakować najlepiej.

Mojito jest pyszne!

Czasem współczuję moim kolegom i koleżankom po fachu, którzy na dźwięk słowa ?Mojito? z nieukrywanym grymasem na twarzy pytają swojego gościa: ?A nie chcesz czegoś lepszego??.
To tak, jakby zadać pytanie: ?Nie masz lepszych wspomnień??.
Zamiast tworzyć dla swoich gości (i wraz z nimi!) świetne wspomnienia, dzięki którym zechcą oni później wrócić do Twego baru, kreują swą alergiczną reakcją również pewne wspomnienie, jednak o zgoła odmiennym znaczeniu. Nim skończą serwować rekomendowany, ?zamienny? koktajl – w osiemdziesięciu procentach jest już niesmaczny.

Dla jasności ? przy każdej okazji staram się doradzać naszym gościom skosztowanie kompozycji, której nigdy wcześniej nie pili. Przedstawiam Zieloną Latarnię, opowiadam o połączeniu orientalnych smaków z nutą orzeźwienia i delikatną ostrością pochodzącą z imbiru. Większość gości decyduje się spróbować. Tworzą nowe wspomnienia.

Zawsze lepiej mieć dwa niż jedno, prawda?

More than cocktails

Lubię nasze motto. Tak właśnie rozumiem jego idee.

Istota koktajlu – jego smak, zapach, wygląd – to tylko kilka procent. Wszystkie te elementy muszą dążyć do perfekcji, ale całość smakować będzie wyśmienicie jedynie w odpowiedniej atmosferze – a taką staramy się wykreować dla Was każdego wieczoru.

Do zobaczenia przy barze!

 

Domowy, prosty syrop z kolendry:

350 g świeżej kolendry umieszczamy w blenderze i zalewamy 600 ml syropu cukrowego[ 1,5 części wody:1 część cukru]. Miksujemy w blenderze cierpliwie do momentu aż cała kolendra nie zostanie sterroryzowana przez ostrza blendera. Następnie przelewamy kilkukrotnie syrop przez duże sito. Dokładniejszym aczkolwiek bardziej frustrującą metodą jest klarowanie syropu przez gazę. W wypadku, kiedy mamy pewność, że nie zużyjemy całego syropu dnia, kiedy go przygotowywaliśmy, to możemy go wzmocnić porcja alkoholu (np.wódka). To powinno przedłużyć jego żywotność jednak syropy tego typu, najlepiej smakują przez około 48 h.

Zielona Latarnia

50 ml Wódki o smaku mango np. Finlandia Mango

20 ml Syropu Z Kolendry

20 ml Soku Cytrynowego

5 ml Wyciskanego soku z imbiru [polecamy sokowirówkę oraz wcześniejsze obranie imbiru)

Szkło: Wysokie

Lód: Kruszony/ Tłuczony

Dekoracja: Bukiet Ziół [mięta;tymianek cytrynowy; rozmaryn]+ skórka z cytryny w celach perfumeryjnych

Metoda: Wszystkie składniki wlewamy do szkła. Zasypujemy maksymalną ilością lodu kruszonego / tłuczonego i za pomocą łyżeczki mieszamy kompozycję z góry na dół przez około 8 sekund. Następnię dopełniamy jeszcze kruszonym lodem, tak aby mocno był skupiony. Zależy nam na tym, aby koktajl był mocno schłodzony i nie przesadnie rozcieńczony. Dekorujemy całość ziołami oraz okraszamy olejkami cytrynowymi! #zażycieniezwyczajne!

11731652_1617346215190899_6125097836296300379_o

kubasapieja